مقالات

راهنمای انتخاب آجیل شب عید

راهنمای انتخاب آجیل شب عید

با نزدیک شدن به روزهای عید نوروز، بازار آجیل و خشکبار داغ تر می شود. متاسفانه برخی از آجیل های موجود در فروشگاه ها، علی رغم ظاهر خوش آب و رنگی که دارند، از طعم چندان مطلوبی برخوردار نیستند. با مطالعه راهنمای انتخاب آجیل شب عید ، می توانید نوع و کیفیت آجیل ها را به خوبی تشخیص دهید و یک آجیل سالم، بهداشتی و در عین حال خوشمزه را برای پذیرایی از مهمان های خود تهیه نمایید.

راهنمای انتخاب آجیل شب عید

به یاد داشته باشید در صورتی که آجیل و خشکبار به مدت طولانی در شرایط محیطی نامناسب نظیر گرما و رطوبت بالا قرار بگیرند، به نوعی قارچ آلوده خواهند شد. این قارچ به تدریج در داخل مغزها نفوذ کرده و آنها را آغشته به سمی به نام آفلاتوکسین می کند. این سم منجر به عوارض سریع یا طولانی مدت در مصرف کننده خواهد شد. برخی از عوارض سریع که با مصرف آفلاتوکسین ایجاد می شود، عبارتند از: تضعیف سیستم ایمنی بدن، صدمات کبدی و در نهایت سرطان کبد. برای اثرات طولانی مدت مصرف آن نیز می توان ناهنجاری های جنینی، جهش زایی، انحراف کروموزوم ها و … را نام برد. در آجیل های فله ای که به صورت سنتی نگهداری و عرضه می شوند، این سم به مقدار زیادی وجود دارد. بنابراین توصیه می شود که از خرید آجیل های مخلوط فله ای اجتناب کنید.

حتما قبل از خرید آجیل ها از کیفیت طعم و تازه بودنشان اطمینان حاصل کنید. عطر، طعم و ظاهر آجیل ها از عوامل تاثیر گذار در کیفیت آنها محسوب می شود. در ادامه راهنمای انتخاب آجیل شب عید ، ویژگی های لازم برای هر کدام از این عوامل را بررسی می کنیم.

ویژگی های ظاهری آجیل و خشکبار را با دقت بررسی کنید:

 • در صورت وجود هر گونه حفره، کپک زدگی و یا بقایای حشرات مرده یا زنده بر روی آجیل و خشکبار، بدانید که آنها کهنه و فاسد شده اند. همچنین با مشاهده سوراخ روی آجیل مطمئن باشید که در داخل آنها لار و حشرات به صورت کرم هایی به اندازه دانه برنج وجود دارد. بنابراین از خرید و مصرفشان جددا خودداری نمایید.
 • روش دیگری برای تشخیص غیر بهداشتی بودن آجیل به این صورت است که مقداری آجیل را برداشته و دست خود را مشت کنید و پس چند ثانیه آجیل را خالی کنید، در صورتی که روی دست شما رنگی باقی مانده باشد، می توانید نتیجه بگیرید که آجیل غیر بهداشتی و ناسالم است.
 • برخی از قنادی ها و آجیل فروشی ها از مواد براق واکس مانندی برای افزایش زمان ماندگاری و همینطور جذاب به نظر رسیدن آجیل ها استفاده می کنند. دقت کنید که مصرف طولانی مدت این مواد افزودنی به قسمت های مختلف بدن مخصوصا کبد آسیب می رساند. اما اگر با این وجود به زیبایی آجیل های شب عید اهمیت می دهید، بهتر است آجیل های دارای بسته بندی های بهداشتی، تاریخ مصرف و مجوز بهداشت را انتخاب کنید.

راهنمای انتخاب آجیل شب عید

به رنگ های مصنوعی آجیل و خشکبار توجه کنید:

 • استفاده از رنگ های مصنوعی غیرمجاز و با پایه فلزات سنگین در تخمه، بادام، پسته و دیگر اقلام آجیل، گاهی حساسیت های شدیدی را برای مصرف کننده ایجاد می کند. این رنگ ها به احتمال زیاد سرطان زا هستند و علاوه بر این موجب بیماری های کبدی و کلیوی به ویژه در افراد آسیب پذیری مثل کودکان، خانم های باردار و سالمندان می شوند. بنابراین اگر در زمان مصرف تخمه، پسته و بادام دست ها و لب هایتان رنگین شد، بدانید که در تهیه آنها از رنگ های شیمیایی استفاده شده است و باید از مصرف این گونه تنقلات خودداری نمایید.
 • مغز گردو می تواند به دلیل رشد کپک ها و قارچ ها به رنگ سیاه در بیاید. اینگونه قارچ ها منجر به ترشح سموم خطرناک توکسین می شوند که برای سلامت انسان بسیار مضر است. بنابراین هرگز مغز گردوی سیاه شده خریداری و مصرف نکنید.

به عطر و بوی آجیل و میوه های خشک توجه نمایید:

 • بوی تند و نامطبوع آجیل و خشکبار نشانه کهنگی و بی کیفیت بودن آن است.
 • به یاد داشته باشید آجیل های بو داده فساد پذیرند و یا برخی از آجیل فروشی ها برای پنهان کردن طعم کهنگی آجیل آنها را بو می دهد. پیشنهاد می شود آجیل را به صورت خام خریداری کنید و هر بار در منزل به مقدار مصرف بو دهید.

حتما طعم و مزه آجیل را تست کنید:

 • گاهی اوقات برخی برای پنهان کردن ترشی و بد بویی آجیل، به دانه های آن نمک زیاد می زنند. علاوه بر این آجیل شور برای افراد با فشار خون بالا و بیماران قلبی عروقی و آجیل شیرین نیز برای بیماران دیابتی و افراد دارای اضافه وزن بسیار مضرند؛ پس سعی کنید همیشه ترجیحا آجیل خام و کم نمک خریداری نمایید.
 • آجیل هایی با مزه ترش و بوی نامطبوع را خریداری نکنید و حتی در صورتی که آجیل را تهیه کرده و در منزل متوجه ترش بودن آنها شدید، سریعا آن را به فروشنده پس بدهید. به یاد داشته باشید که آجیل ترش موجب بیماری می شود.

راهنمای انتخاب آجیل شب عید

نکات مهم برای خرید و نگهداری آجیل شب عید

 • به خاطر روغن زیادی که در دانه های آجیل و خشکبار وجود دارد، این اقلام خیلی زود فاسد می شوند. بنابراین سعی کنید آجیل و خشکبار را به اندازه مصرفتان خریداری نمایید، تا همیشه هنگام مصرف تازه و سالم بمانند.
 • آجیل خریداری شده را در ظروف در بسته و در یخچال و یا هر جای خنک دیگر نگهداری کنید. همچنین آجیل های مازاد مصرف تان را می توانید به مدت ۳ ماه در فیریز یخچال نگهداری کنید.
 • برای بو دادن آجیل ها در خانه، می توانید مقداری از آن را در ماهی تابه یا فر قرار داده و با دمای پایین بو دهید. در هنگام بو دادن آجیل ها دقت کنید که آجیل ها نسوزند، چون در این صورت طعم بسیار بدی خواهند گرفت.
 • از آنجا که طبق رسم و رسوم در ایام نوروز آجیل های فراوانی را مصرف می کنیم، بنابراین علاوه بر خرید آجیل در خوردن آن هم باید دقت کنیم. ترکیب آجیل ها با میوه های خشک علاوه بر طعم و مزه عالی، سالم تر نیز خواهد بود.
 • آجیل ها در طولانی مدت دچار تغییرات شیمیایی و اکسیداسیون خفیف چربی ها می شوند. بنابراین چنانچه بعد از ایام نوروز، مقداری از آجیل های شما باقی مانده باشد، برای مصرف سریع تر آنها می توانید آجیل ها و دانه های روغنی را در سالادها و یا همراه با کباب و سیب زمینی سرخ کرده مصرف نمایید. برخی هم آجیل ها را خرد کرده و در تهیه نان، شیک ها، کیک و یا در انواع سس از آنها استفاده می کنند.
 • با توجه به این که مغزهای پوست کنده به راحتی و به مقدار زیاد مصرف می شوند، منجر به اضافه وزن بیشتری در افراد خواهند شد، بنابراین توصیه می کنیم از خرید مغزهای پوست کنده به مقدار زیاد دوری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *